Мабіла Мабіла.Маркет Мабіла.Медіа Мабіла.Форум Мабіла.Софт Мабіла.Енциклопедія Мабіла.MMS Мабіла.Пошта
Мабіла.Медіа
Субота, 26 листопада 2022 Русскоязычная версия |  Україномовна версія 

Мабіла.Медіа / Статті / Програмне забезпечення / Android / Android: півроку до приходу

Новини


Статті


Програмне забезпечення
Windows Mobile & Phone
Symbian OS
Java
Android
Дослідження
Техноманія
Цифрові фото-відеокамери
Аналітика
Репортажі
VIP-інтерв'ю
Колонка редактора

Огляди


Експорт
RSS
Підписка на новини
Підписка на новини
Add to Google
Червень, 2008 р.
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
            01
02 03 04 05 06 07 08
09 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            

Android: півроку до приходу

Этот материал на русском языке
Коментарі 13.06.2008
Зміст:

Ми завжди прагнемо хоча б одним оком зазирнути, а що ж буде в майбутньому. Дивимося новини, прогнози, ходимо до ворожок, дивимося фантастичні фільми, читаємо гороскопи, намагаємося випередити час і просто банально фантазуємо й уявляємо майбутнє. Саме це, без фантастичної машини часу, ми й робимо, презентуючи майбутню операційну систему від найбільш успішної інтернет-компанії у світі.

Доандроїдна ера

Для початку повернемося до нинішніх реалій, а саме до операційним системам, що вже працюють і вже завоювали свою частину ринку. Лідером серед них є Symbian OS, розроблена консорціумом Symbian, що заснований у червні 1998 року компаніями Psion, Nokia, Ericsson і Motorola. Пізніше до консорціуму приєдналися Sony Ericsson, Siemens, Panasonic, Fujitsu, Samsung, Sony і Sanyo. SymbianOS є спадкоємцем операційної системи EPOC32, розробленою компанією Psion для своїх кишенькових комп'ютерів. У 1998 2000 роках значна частина системи була переписана, щоб оптимізувати код для роботи на пристроях з обмеженими ресурсами.

Розробникам вдалося домогтися значної економії пам'яті, поліпшення кешування коду і, як наслідок, прискорення роботи програм при знижених вимогах до енергоспоживання. Мобільні пристрої призначені для особистого користування. Вони повинні бути прості у використанні й завжди надавати інформацію за першою вимогою. Для розробників відмінною рисою системи є повністю об’єктно-орієнтована архітектура. Починаючи з версії системи 9.x з'явився серйозний механізм захисту – розмежування API відповідно до прав додатків. Основна мова розробки додатків – С++, є підтримка Java. Nokia і деякі інші компанії оснащують свої смартфони тільки системою Symbian OS. Остання на сьогоднішній день версія Symbian — 9.2 S60 FP2.

Головний конкурент Symbian – це операційна система Microsoft Windows Mobile. Початок було покладено 8 січня 1998 року, коли вийшла у світл нова операційна система Palm PC. З тих пір ця ОС зазнала значних змін в назві й версіях, пройшовши такі етапи: Pocket PC 2002, Pocket PC 2003, Pocket PC 2003 Second Edition, Windows Mobile 5.0, Windows Mobile 6, Windows Mobile 6.1. Може виникнути запитання: чому версії змінювалися? Все елементарно. Змінювалися розміри дисплеїв мобільних пристроїв, чорно-білі екрани було замінено кольоровими, виникла необхідність збільшити роздільну здатність, з'являлися нові стандарти зв'язку й версії Bluetooth, з'явився Wi-Fi, змінювалося програмне забезпечення – з кожним етапом серйозних змін випускали нові версії Windows Mobile. До основних переваг цієї ОС можна віднести багатозадачність, просту синхронізацію для всіх попередньо встановлених програм, легкість програмування й набагато кращий в порівнянні з Symbian захист від атак шкідливих програм. Якщо говорити простою мовою, Windows Mobile є типовою Windows для ПК, тільки в мініатюрі. У майбутньому ж очікується посилення конкуренції з боку Linux-пристроїв. Більш детально про останню версію ОС читайте в наших подальших публікаціях.

Феномен Google
до змісту

Зробимо невеликий крок вбік. Це потрібно для усвідомлення можливих масштабів майбутньої операційної системи, — поговоримо про потенційний збурювач усталених тенденцій у світі мобільних ОС, про єдину й неповторну — про Google. Двоє людей (колишній москвич Сергій Брин і виходець зі штату Мічиган Ларі Пейдж) стояли біля витоків грандіозного підприємства. Приголомшливий успіх пошукової системи підтверджується навіть появою в побуті нового дієслова «гуглити» («to google»), що означає пошук чого-небудь в Інтернеті. Брин і Пейдж збиралися назвати свою систему Googol — це математичний термін, що означає число, яке складається з одиниці й 100 нулів. Однак перші спонсори не знали, що це за слово, і виписали чек на створення Google Inc.

Успіх Google зумовлений не тільки вдалою ситуацією на ринку й прекрасними порадниками в особі Джефа Безоса з Amazon.com, Йоссі Варді, творця ICQ, але й підприємницьким талантом молодих учених з нестандартними підходами до бізнесу. От скажіть, ви часто зіштовхувалися з тим, щоб на роботі офіційно дозволяли один робочий день на тиждень займатися тим, що співробітникам цікаво? Компанія з величезним грошовим обігом свідомо дозволяє витрачати на це 20 % робочого часу своїх співробітників. Після такого реального прикладу досягнення успіху починаєш більш пильно спостерігати за будь-яким наступним кроком компанії. І тому нас абсолютно не здивує майбутній успіх Android. Пора всім звикати, що Google — це не тільки пошукова система, але й компанія, що випереджає час.

Дитя понеділка
до змісту

У понеділок, 5 листопада 2007 року, Google анонсувала нову операційну систему для мобільних телефонів. ОС Android заснована саме на Linux-ядрі і є платформою для стільникових телефонів, що розроблюється альянсом OHA (Open Handset Alliance). Эрік Шмідт, генеральний директор компанії Google, відзначив: «Сьогодні ми зосередили зусилля на створенні операційної системи, яка може використовуватися в тисячах різних моделей мобільних телефонів. Поява її планується в другій половині 2008 року». На думку аналітиків дослідницької компанії Strategy Analytics, операційні системи на базі Linux можуть зайняти позицію лідера на ринку через добру збалансованість цієї мобільної платформи. «Всього у світі існує близько 30 ОС для мобільних пристроїв, і 20 з них засновані на Linux», — відзначив відомий аналітик Сраван Кандоджжала (Sravan Kundojjala). Головними перевагами таких операційних систем є їхня ціна, авторитет співтовариства розробників і безпека.

Об'єднання «Open Handset Alliance» містить у собі 34 різні компанії, що спільно працюють над програмною платформою, яка не матиме потреби в ліцензійних відрахуваннях і дозволить легко модифікувати код для нових функцій у різних пристроях. HTC, LG, Motorola і Samsungвиступлять активними учасниками розробки ПЗ, а з компаній, які займаються апаратними засобами, були відзначені Sprint й T-Mobile у США, Telefonica з Європи і японські KDDI й NTT DoCoMo, а з виробників компонентів присутні такі великі гравці як Broadcom, Intel й Qualcomm, а також сервіси Skype EBay й Nuance Communications.Nokia (Symbian OS) розглядає можливість своєї участі в альянсі, а Apple (iPhone) і Microsoft (Windows CE) взагалі не беруть участі, адже в цьому випадку вони б наступили на горло власній пісні. Але що найбільш потішно президент і генеральний директор компанії Google Эрік Шмідт входять ще й до ради директорів Apple. У той же час, у компанії вважають, що кількість проданих моделей телефонів на базі мобільної платформи Android значно перевищуватиме кількість проданих терміналів Apple. Керівник відділу мобільних платформ Google Річ Майнер розповів, що більш широке співробітництво з виробниками мобільних пристроїв, доступність і прозорість платформи дозволять Google досягти вищих результатів, ніж Apple. Адже Apple, як відомо, обмежує розробку програмного забезпечення на базі власного SDK. Загалом, у стосунках між Google і Apple сюжет надто закручений і нагадує гру між котом і мишкою. А от хто з них кіт, а хто мишка, покаже час.

Серйозність підходу підтверджується оголошеним Google конкурсом «Android Developer Challenge» із призовим фондом 10 мільйонів доларів. Довгий час ходили численні чутки й припущення навколо конкурсу, але Google остаточно поставив крапку в цьому питанні, і Ажар Хашем (Azhar Hashem), менеджер з просування «Андроїда», написав у своєму блозі: «Я вражений тим, що більше 1800 розробників з 70 країн висловили своє бажання брати участь у програмі розвитку ОС Андроїд». Більше 100 експертів будуть оцінювати додатки за десятибальною шкалою, наголошуючи на чотирьох основних критеріях. Погодьтеся, 10 мільйонів доларів — гарний стимул для кращих голів серед розробників усього світу. У компанії Google прекрасно розуміють, що набір додатків — критичний фактор для створення привабливості з погляду кінцевого користувача.

Метою учасників конкурсу є створення свого улюбленого додатка для мобільних телефонів. Приймаються програми абсолютно будь-якого типу, але, в першу чергу, вітається інноваціоність і, звичайно, їхня корисність. Серед сфер, з яких можна починати розробку додатків для конкурсу Android, виділені такі як соціальні мережі, робота з інформацією різного типу (наприклад, фотографіями), пошта, миттєві повідомлення, календар, телефонна книга, ігри, новини, переосмислення традиційних користувальницьких інтерфейсів. Розробку додатків для Android можна вести мовою Java за допомогою eclipse-плагіна — Android Development Tools.

Незважаючи на те, що на сьогодні на ринку немає мобільних телефонів, що працюють під керуванням Google Android, розробники випускають все нові й нові програми для цієї платформи. Для ефективної розробки додатків необхідно дотримуватися простих правил, сформованих за досвідом написання програм для кінцевих користувачів під інші платформи. Цей досвід базується на трьох принципах проектування: швидкодія, реагування й цілісність. Одним з анонсованих додатків є Enkin — інноваційна система навігації. Додаток поєднує в собі можливості GPS-навігації, тривимірну графіку, відео, кілька веб-сервісів й інтуїтивно простий користувальницький інтерфейс. Але вгадайте, хто зробив найпершу програму під Android? Так-так, знову росіяни. Цією програмою стала одна із найбільш популярних мобільних ігор — «Змійка». Ще одна російська компанія Sadko Mobile випустила програму CallFreg, яка дозволяє вести статистику телефонних дзвінків і прискорює набір популярних номерів. Безліч інших додатків тісно пов'язані з гугл-картами, наприклад, RPG-ігри, які використовують реальну місцевість, де гравець шукає артефакти, виконує квести тощо, — тепер віртуальні забави вже складно буде назвати такими вже й віртуальними. До того ж, є інформація, що група розробників мобільного офісного пакета QuickOffice працює над реалізацією версії офісу для нової платформи — це важлива новина, тому що робота з документами MS Office на портативному апараті є одним з найважливіших його конкурентних переваг. QuickOffice — це популярний офісний пакет для мобільних пристроїв, він підтримує роботу з файлами MS Word, Excel й PowerPoint. Версії цього пакета вже є для всіх основних мобільних платформ — Palm OS, Windows Mobile, Symbian S60 й Symbian UIQ.

Варто відзначити зручність того, що поява цікавих програм супроводжується вихідними кодами, за якими можна вчитися або поліпшувати самі програми (серед них і перший неофіційний Gtalk-клієнт, здатний відправляти й одержувати повідомлення, і Opera mini). Сфери застосування вже створених додатків різноманітні це чати й системи миттєвих повідомлень, освітні програми (наприклад, вивчення іноземної мови), численні ігри, браузер, програми для перегляду RSS-стрічок, карти для подорожей і визначення місця розташування людей з телефонної книги власника, калькулятори, конвертори, програми для внесення заміток, менеджери файлів, для захисту ваших контактів і паролів.

Однією з головних причин, через яку розробка для Android на цьому етапі не може розкритися повною мірою, є відсутність у продажу реальних пристроїв із цією операційною системою. Але навіть попередній попит на смартфони з Android дуже великий, і поки майбутні користувачі й розробники пасивно очікують жаданих мобільних пристроїв під керуванням Android (які, наприклад, обіцяє випустити HTC), більш розторопні розробники вже давно вивчають можливість використання існуючих гаджетів. Інтернет вже наповнений численними візуальними доказами запуску ОС на різних телефонах.

Наприклад, ентузіасти встановили й запустили операційну систему на мобільному телефоні HTC TYTN II, але, нажаль, поки тільки в режимі емуляції (як основна система була задіяна Windows Mobile). Але ж було б цікаво запустити Android OS на будь-якому апараті на базі чіпсетів OMAP. Але поки ініціатори запуску майбутньої ОС на HTC працюють над полегшенням версії операційної системи Android, тому що запуск її в середовищі Windows Mobile відбирає багато системних ресурсів пристрою. А ще іноземні умільці, в яких традиційно є велика кількість різних гаджетів, проінформували громадськість про успішний імпорт операційної системи Google Android на інтернет-планшет Nokia N810. Зустрічаються також повідомлення про аналогічні запуски ОС на Sharp Zaurus й Armadillo 500. Звичайно, більшість чуток про запуски платформи на вже випущених мобільних пристроях не заслуговують довіри, але й це свідчить про підвищений інтерес до цього проекту.

Перші реальні прототипи пристроїв на базі Google Android були показані в лютому цього року на Mobile World Congress у Барселоні. Texas Instruments представив прототип невідомого вендора, який працює на процесорі OMAP 3430 із частотою 500 МГц. До всього іншого, керівництво T-Mobile заявило про те, що вже наприкінці цього року компанія розпочне пропонувати стільникові телефони на базі цієї операційної системи. Американський оператор стільникового зв'язку став найпершим зі союзу Open Handset Alliance, що встановив точні терміни появи на ринку пристроїв на базі ОС Android. Зроблений T-Mobile крок означає, що, незважаючи на колишній скепсис і упереджене ставлення операторів до прийняття пристроїв на базі платформ із відкритим кодом, зростає довіра й впевненість у перспективності операційної системи.

Серед основних можливостей Android потрібно виділити підтримку сенсорного екрана, стандарту 3G, форматів MPEG4, h.264, MP3, AAC, наявність комфортного браузера з відкритим кодом, оптимізованих Java-технологій і тривимірної графіки. Концепт-пристрій із цією ОС легко справляється з комунікаційними функціями, демонстрацією веб-сторінок, дозволяє працювати з Google-картами, підтримує деякі «штучки», знайомі по інтерфейсу нашумілого iPhone, малює якісну двомірну й тривимірну графіку. Прибуток, що планує отримати Google від впровадження Android, — це прибуток від онлайн-реклами, що працює тепер і на мобільних пристроях. За оптимістичними оцінками експертів, запуск Android відбудеться ближче до четвертого кварталу 2008 року, а масове поширення софта під нову мобільну операційну систему — в 2009. Отже, у розробників ще є час.

Інструмент розробки — Android SDK
до змісту

Щоб уже зараз доторкнутися до часточки майбутньої ОС, досить завантажити емулятор «Андроїда» і запустити його на своєму персональному комп'ютері. Більше того, завантаживши додатковий плагін (eclipse), можна самому писати додатки. Що ж ми бачимо в цьому емуляторі? Цікавий красивий інтерфейс і реалізацію основних функцій декількох додатків (знову ж — за допомогою плагіна можна розширити функціональність емулятора різними програмами й іграми). Наприклад, зручний браузер з основними можливостями: закладки, пошук, історія й перегляд у вигляді вікон (можна побачити, які веб-сторінки вже відкриті, і шляхом ефектного перегортання перейти на потрібну в цей момент).

Спостерігається тісна інтеграція контактів з гугл-картами (Google Maps) – з меню контактів відразу можна переходити на карту, де буде показано місцезнаходження абонента. І навпаки – вказавши якусь адресу, можна кількома натисканнями співвіднести його з новим контактом. Меню контактів представлено у вигляді двох закладок: в одній зазначені всі, а в іншій обрані. Новому контакту можна привласнити безліч телефонних номерів, адресу, електронну пошту. Загалом, емулятор досить «голий», але однаково становить певний інтерес і дозволяє сформувати відмінне бачення платформи з її інтуїтивністю, зрозумілістю й красою. Окремим меню йде пункт «Dev tools» (найбільш складне меню в емуляторі, у якому без спеціальних навичок і додаткових стимулів одразу розібратися непросто) і «API Demos», у якому перебуває кілька тестових програм у досить сирому вигляді. Серед них гідний згадки хіба що FingerPaint — додаток для малювання пальцями безпосередньо на дисплеї.


Підняти вітрила, свистати всіх на Google-ship
до змісту

Аndroid є першою у світі повністю відкритою мобільною платформою, що ще до виходу одержала визнання користувачів в усьому світі. Про її основні можливості можна робити висновок із численної інформації, що виходить звідусіль. Ви можете уявити, які можливості можуть бути при спільній роботі кращих програмістів світу над новою мобільною операційною системою? Мабуть, тільки письменники-фантасти (і їхні читачі) можуть реалізувати найбільш сміливі припущення повною мірою, але, на відміну від подібних повістей, Android претендує на реалізацію найбільш фантастичного майбутнього — можливо, наших онуків будуть заколисувати колиски саме із цією вбудованою операційною системою? Або перші міжгалактичні телепортації будуть здійснені за допомогою порталів Google Android? І потім школярі майбутнього будуть вивчати історію, як все це починалося зі «ще однієї» операційної системи для мобільних телефонів, і отримуватимуть на свої мобільні Android-пристрої двійки за незнання цієї віхи історії.

Можливо, ми заглядаємо в занадто далеке майбутнє, і все почнеться з «банального» Google-фону з функціями, які вже є в інших ОС, але масштаб і підхід «хлопців, яким все й завжди вдається в Мережі» вселяє впевненість у яскравих, цікавих і корисних інноваціях. Чи зможуть маги Google-технологій перетворити віртуальні світи в реальні, прискорити розвиток офлайн-технологій і посилити конкурентну боротьбу, як це вдалося зробити Apple в 2007, — одна з головних інтриг цього року. iPhone-стрибок компанії Apple завершився появою Multitouch і ковзаючих інтерфейсів, і тому хочеться вірити, що технології Google дадуть світові не тільки радість для очей, але й найбільш революційні можливості керування реальністю й відчуттями.

Джерело: Мабіла
Автор: Євгеній Коломієць
Коментарі
Krekotin 16.06.2008 01:37

Міжгалактичні портали як наслідок розробки мобільної ОС? Це що потрібно курити перед написанням статті?
І загалом стиль статті дуже неадекватний, а також стаття переобтяжена зайвими коментарями типу: іноземні умільці, в яких традиційно є велика кількість різних гаджетів.


Robert_Kiosaki 04.09.2008 14:33

Krekotin
Уважаемый,что нужно курить, что бы не понимать, что статьи могут быть разбавлены своеобразными эпитетами и примерами для придания ей ярких красок. Подача материала выбрана автором именно такой, дабы избежать сухости статьи. Я бы поспорил на счет адекватности именно вашего сообщения) Но не буду) Удачи)


Ви хочете залишити коментар?
Тільки зареєстровані й авторизовані користувачі можуть залишати коментарі
Зареєструйте «Мабіла.Паспорт» або авторизуйтесь, якщо Ви вже зареєстровані.
Этот материал на русском языке Підписатися RSS
Якщо у вас є зауваження, доповнення, побажання, або ви виявили неточність у цьому матеріалі — повідомте редакцію.
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст та натисніть Ctrl+Enter для того, щоб повідомити про це редакцію
Пошук
 

Останні новини

Актуальні теми

Мабила.Маркет.Рейтинг

Рейтинг мобильных телефонов по версии торговой системы «Мабила.Маркет»

1.

Про проект · Зворотній зв`язок · Експорт новин · Архів новин · Підписка на новини · Правова інформація

Русскоязычная версия |  Україномовна версія 

© «Мабіла», 2006—2011.
Усі права захищено.

bigmir)net TOP 100