Мабіла Мабіла.Маркет Мабіла.Медіа Мабіла.Форум Мабіла.Софт Мабіла.Енциклопедія Мабіла.MMS Мабіла.Пошта
Мабіла.Медіа
Неділя, 6 грудня 2020 Русскоязычная версия |  Україномовна версія 

Мабіла.Медіа / Статті / Дослідження / Блакитна лагуна. Блюджекінг як ще один спосіб спілкування

Новини


Статті


Програмне забезпечення
Дослідження
Техноманія
Цифрові фото-відеокамери
Аналітика
Репортажі
VIP-інтерв'ю
Колонка редактора

Огляди


Експорт
RSS
Підписка на новини
Підписка на новини
Add to Google
Вересень, 2008 р.
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          

Блакитна лагуна. Блюджекінг як ще один спосіб спілкування

Этот материал на русском языке
Коментарі 30.09.2008

Людина постійно нудиться в пошуках чогось нового. Бажаючи спробувати все, кожен з нас натрапляє на цілий ряд заборон. У таких випадках, щоб подолати нудьгу, ми самі починаємо придумувати собі розваги. І немає особливої різниці, чи буде це реальний світ чи ж мережа. У цьому плані використання мобільних телефонів мало чим відрізняється від того ж комп'ютера. Коли ігри й чати набридають, а всі друзі набридли або зайняті, але бажання з кимось познайомитися, не зникло, можна сміливо поекспериментувати із блюджекінгом. Про суть подібної розваги й специфіку його використання в нашій країні й піде мова в цьому матеріалі.

Із чим його їдять

Власне сам по собі блюджекінг ніякий не сервіс, і розробників у нього ніколи не було. Його суть полягає в тому, щоб анонімно відправляти різні повідомлення, картинки, музику на телефони незнайомців за допомогою протоколу Bluetooth. При цьому по можливості спостерігати за їхньою реакцією. Тривалого спілкування подібна розвага не передбачає, за це відповідає, скоріше, інша народна вигадка «блючакінг». Для того щоб приєднатися до дружної, але винахідливої сім'ї блюджекерів, потрібно мати телефон, що підтримує Bluetooth. Практично для всіх сучасних пристроїв це проблемою бути не повинно. Також непогано б мати почуття гумору. Належний ефект від отриманого повідомлення буде тільки у випадку його цікавого змісту. Великою перевагою мобільної розваги стало те, що за відправлені повідомлення платити не потрібно. Чим не привід почати спілкування?!

У колі блюджекерів також є певні інструкції для початківців. Спершу потрібно увімкнути Bluetooth і перевірити видимість свого телефону для інших. Після чого можна заповнити новий контакт, увівши замість імені повідомлення. Ну а потім і відсилати вже потрібно всім знайденим пристроям у радіусі десяти метрів. Причому навіть правила існують, які блюджекерами практично не порушуються. Всі жартівники повинні давати своєму телефону осмислене ім'я й намагатися не відправляти жартівливі повідомлення людям, не знайомим із блюджекінгом. Активісти навіть пропонують розсилати спочатку повідомлення приблизно такого змісту: «Привіт! Якщо ти ще не зіштовхувався зі спілкуванням через Bluetooth, можеш довідатися про нього тут: www.bluejack.ru» або «Створи новий контакт, напиши повідомлення в поле імені й перейшли контакт через Bluetooth /your_device_name/». Правда, не цілком зрозуміло, як досвідчений блюджекер повинен відрізнити новачка. За кольорам очей, чи що?! Тут скоріше застереження більше стосується друзів або знайомих, які могли раніше розповісти про свою непричетність до таких ігор. Також рекомендується припинити слати повідомлення після п'ятого разу, якщо адресат ніяк не реагує на них. Для перевірки вистачає й двох-трьох повідомлень без відповіді, щоб втратити всякий інтерес до своєї жертви. Те ж саме потрібно зробити й у випадку одержання відповіді з негативним відтінком. Хоча знов-таки важко знайти людину, що, будучи відісланою далеко, продовжуватиме анонімно розважатися. Є ще три правила, які, у принципі, просто є невід'ємним атрибутом суспільної моралі. Не варто ображати інших, зламувати й псувати за допомогою блюджекінга чуже майно й мати при собі символіку руху. Останнє звучить дивно, особливо з огляду на головну перевагу розваги - анонімність.

За всіх цих правил (особливо після деяких правил, на зразок не лякати адресата смертю улюбленого папужки або не передавати що-небудь на цвинтарях) керівники руху відзначають можливість ігнорування цих правил, тому що все, що ми робимо, залишиться на нашій совісті. Трохи неправильний підхід, тому що навіть найбільш необразливі речі можуть завдати великої шкоди.

Якщо вже хтось вирішує приєднатися до дружної сім'ї блюджекерів, він просто зобов'язаний знати про потенційну небезпеку. Із заражених телефонів через Bluetooth може бути передана величезна кількість вірусів або інших шкідливих програм. Зате про проблему злому можна забути. Це дуже трудомістке заняття й не таке просте, як здається на перший погляд, тому, щоб роздобути цінні дані із чийогось телефону, легше просто забрати сам телефон. Тим більше, якщо людина не нафтовий магнат, наївно йому думати, що хтось буде з розваги зламувати його PIN-код. Але якщо все-таки комусь захочеться себе убезпечити, нехай навіть безпідставно, краще вимкнути Bluetooth. Тоді вашому терміналу точно нічого не загрожує, на відміну від переходу в невидимий стан, при якому теоретичні шанси злому залишаються.

Історія виникнення

Як і в будь-якому іншому русі, створеного спільними інтересами людей, існує байка про виникнення їхнього суспільства. Блюджекінг теж має таку історію. Перші повідомлення було відправлено в 2004 році якимось Адріаном Чиангом. Сингапурець відомий як користувач сайту esato.com під псевдонімом (ніком) ajack. Будучи в банку, йому, очевидно, стало нудно, і він став шукати активні Bluetooth-пристрої. Першим на очі йому попався телефон Nokia 7650, на який він відіслав повідомлення «Buy Ericsson» - «Купіть Ericsson». Напевне, Адріану настільки сподобалася розвага, що він, взявши частину свого ніка, назвав нову функцію bluejacking. Це поняття так і залишилося у вжитку, а сам автор неодноразово допомагав іншим при написанні програм для більш комфортного користування передачею даних.

Наші реалії

Що стосується нашої країни, те дуже складно було розраховувати, що подібний рух приживеться. Населення в нас консервативне, та й не завжди сприймає подібні жарти. Тому, поїхавши на пробну Bluetooth-«операцію», я не особливо розраховував на позитивний результат. Прокатавшись Києвом, мені довелось підтвердити багато передбачуваних речей. Наприклад, найбільше шансів зустріти людей із увімкненим Bluetooth у місцях великого скупчення людей. Це може бути вокзал, зупинка, жвава вулиця (відмінно підходить Хрещатик). І це зрозуміло, адже нелогічно ловити сигнал у дворах, де й людей не так багато. Тільки спіймати когось в настільки жвавих місцях дуже складно. Користуючись смартфоном E51, доводилося відкидати можливість вибрати зі знайдених пристроїв потрібні. Чому так відбувалося? Справа в тому, що пошук здійснюється досить довго, а оскільки ніхто чекати особливо не буде, поки його «запеленгують», то доводилося тиснути на припинення пошуку після першого ж імені, що з'явилося. Таким чином відправити комусь повідомлення вкрай складно. У мене вдалося лише кілька разів. А от транспортні засоби - це інша справа. Особливо примітно в цьому плані метро. У набитих до відмови вагонах пасажири їдуть іноді навіть через все місто й нікуди від блюджекера не дінуться. Головне - не привертати до себе уваги, інакше постраждає анонімність. У магазинах, іншому громадському транспорті буде не так просто знайти жертву. Як показала практика, у таких випадках телефон у потрібної людини лежить десь глибоко в сумці або з вимкненим звуком у кишені, навіть якщо Bluetooth при цьому працює. Але не тільки місце важливе для блюджекінга. Відіграє роль в успішності спроби також вік і стать одержувача. Найкраще на контакт, зрозуміла справа, йде молодь. Пам'ятаю, навіть в університеті на нудних лекціях вся аудиторія щось один одному перекидала. Інші вікові групи, крім того, що ходять із вимкненим Bluetooth, геть-чисто не бажають приймати що-небудь. Найчастіше їхні телефони просто заблоковані для передачі. І найважливіше зі спостережень заслуговує на особливу увагу. Спочатку мені не вдавалося відправити повідомлення взагалі нікому. Я вже було подумав: або щось несправне, або я щось не так роблю. Але варто було мені змінити назву свого пристрою із близького мені «Артас» на безневинне «Маринка», як відразу стало набагато легше підключатися до інших телефонів, та й кількість відповідей збільшилася разів у п'ять. От такі особливості нашого менталітету. Це доводить, що блюджекінг практично ніхто не використовує в нашій країні як жарт.

Програми

Часто молоді люди, які бажають самі спробувати можливості жартівливого спілкування за допомогою Bluetooth, задаються питанням, а чи немає для цього спеціальних програм. Такий інтерес цілком зрозумілий, тому що за допомогою цих самих програм стає набагато легше з'єднуватися з іншими телефонами. Утиліт в Інтернеті гуляє безліч. У свій час навіть Адріан Чианг брав участь у розробці.

Однією з таких програм стала Nokia Sensor. Фінський виробник завжди поспіває за новими бажаннями покупця, і як тільки блюджекінг набув необхідної популярності, компанія відразу випустила додаток. Суть її роботи дуже нагадує інші сервіси компанії Nokia. Для роботи потрібно створити свій профіль і, зробивши свій телефон видимим для оточуючих, зустріти іншого власника смартфону компанії. Недоліком утиліти є неможливість подивитися характеристики знайдених пристроїв. Але програма безкоштовна, розроблена під платформу Symbian, і займає всього 715 кілобайт.

Найбільш популярною утилітою для блюджекінга вже довгий час залишається Mobiluck. Причому така популярність цілком закономірна, тому що програмка має дуже великий набір можливостей: автоотримання файлів, створення профілів, налаштування звуків, візитки, шаблони повідомлень. Практично все необхідне блюджекеру є тут. Але, при бажанні використовувати Mobiluck, потрібно пам'ятати, що додаток часом безбожно гальмує, а також коштує чималих грошей. Є, звичайно, триальна версія, але вона істотно урізана. В іншому випадку за річну підписку доведеться заплатити близько 15 євро. Утиліту можна знайти як під Symbian, так й у вигляді Java-додатка.

Крім цих двох більш-менш розповсюджених програм, є більш спеціалізовані варіанти. Так, до слова, BluStreamer призначений переважно для роботи з потоковим відео. Його можна встановити на ПК і використовувати для відеоспілкування. Програма досить «легка», з гарною швидкодією. Але тільки не оновлювалася вона з 2004 року.

Що із цього вийшло

Дуже навіть цікава розвага, що так і не одержала поки в нас гідної підтримки. Як рух блюджекінг не розвинутий у країні практично ніяк, крім шкіл й університетів, де за наявністю вільного часу молодь ще може пошукати нових знайомств, особливо не відволікаючись від навчання. Крім того, цікаве заняття впирається в панічний острах безпеки, що в сукупності робить неактуальним новий вид безкоштовного спілкування.

Джерело: Мабіла
Автор: Сергій Бережний
Коментарі
Ви хочете залишити коментар?
Тільки зареєстровані й авторизовані користувачі можуть залишати коментарі
Зареєструйте «Мабіла.Паспорт» або авторизуйтесь, якщо Ви вже зареєстровані.
Этот материал на русском языке Підписатися RSS
Якщо у вас є зауваження, доповнення, побажання, або ви виявили неточність у цьому матеріалі — повідомте редакцію.
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст та натисніть Ctrl+Enter для того, щоб повідомити про це редакцію
Пошук
 

Останні новини

Актуальні теми

Мабила.Маркет.Рейтинг

Рейтинг мобильных телефонов по версии торговой системы «Мабила.Маркет»

1.

Про проект · Зворотній зв`язок · Експорт новин · Архів новин · Підписка на новини · Правова інформація

Русскоязычная версия |  Україномовна версія 

© «Мабіла», 2006—2011.
Усі права захищено.

bigmir)net TOP 100