Мабіла Мабіла.Маркет Мабіла.Медіа Мабіла.Форум Мабіла.Софт Мабіла.Енциклопедія Мабіла.MMS Мабіла.Пошта
Мабіла.Медіа
Четвер, 20 січня 2022 Русскоязычная версия |  Україномовна версія 

Мабіла.Медіа / Статті / Аналітика / Чи дорогий в Україні мобільний зв'язок? — Розслідування Мабіли

Новини


Статті


Програмне забезпечення
Дослідження
Техноманія
Цифрові фото-відеокамери
Аналітика
Репортажі
VIP-інтерв'ю
Колонка редактора

Огляди


Експорт
RSS
Підписка на новини
Підписка на новини
Add to Google
Жовтень, 2008 р.
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
    01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Чи дорогий в Україні мобільний зв'язок? — Розслідування Мабіли

Этот материал на русском языке
Коментарі 17.10.2008

Дорогі чи дешеві розмови по мАбілі в нашій країні — ось основна тема нашої сьогоднішньої статті. Про це ми запитали в операторів й абонентів, і навели їхні аргументи.

Після чергового поста на нашому форумі, щодо дорожнечі мобільного зв'язку й «нахабності» українських операторів мобільного зв'язку, спіймав себе на думці — а дійсно, чи дорого телефонувати між собою українським абонентам? Тому було вирішено порівняти тарифи українських операторів мобільного зв'язку, з їх закордонними «конкурентами».

Звідки думка, що зв'язок дорогий?

Спочатку, коли мобільний зв'язок вже вийшов зі стадії «для обраних», але ще не став по-справжньому доступним більшості, тарифи були на рівні середньоєвропейських. Як зараз пам'ятаю свій перший тариф ACE&BACE «День» вартістю 160 гривень, де я платив 2,8 грн., за хвилину вихідні на інші мережі, 1,8 грн., на вихід у рідну мережу, і стільки ж за хвилину вхідного дзвінка. Тоді, ще в далекі 2002-2004 роки, коли покриття залишало бажати кращого, а тарифи не дозволяли пересічним громадянам обговорювати примхи погоди, а лише обмінюватися короткими фразами винятково в справі, дивно, практично ніхто не скаржився на зв'язок, абоненти були раді тому, що є. Але, починаючи з 2004-го року, між двома гігантами ринку («Київстар», і UMC) розпочалася гонка тарифів, або кажучи професійною мовою — демпінг. Намагаючись набрати якомога більшу абонентську базу, оператори почали безкоштовно роздавати стартові пакети, істотно знижувати тарифи, проводити різні акції, концерти, шоу, загалом все, щоб максимально завоювати прихильність аудиторії. А також вводилися тарифи з безкоштовними розмовами всередині мережі, нульові тарифи на дзвінки на обрані номери, різні системи заохочень і бонусів, щоб утримувати абонентів.

 Умовно, стартом масового поширення мобільного зв'язку можна вважати вихід закону про заборону стягнення плати за вхідний дзвінок. Саме із цього часу абонентські бази операторів почали збільшуватися чи не в геометричній прогресії

Ще більше ускладнилася ситуація для провідних операторів з виходом нового гравця — оператора під брендом life:). Старт цього оператора супроводжувався повальною, як кажуть в народі, «шарою». Години безкоштовних дзвінків, сотні SMS і MMS, бонуси за вхідні, та інші принадності для нових абонентів оператора зі смайликом.

Потім на просторах України розгорнув свою діяльність ще один бренд — Beeline. І знову абоненти купаються в копійчаних дзвінках. Таким чином, протягом кількох років, всі, хто хотів, могли без перешкод лавірувати між різними тарифними планами, при цьому практично нічого не платити, або навіть заробляти на зв'язку.

Таким чином, у момент найбільшого росту мобільного ринку, абоненти платили за послуги зв'язку просто мізерні гроші, а то й спілкувалися зовсім безкоштовно. Зараз же, абонентські бази сформовані, нових клієнтів операторам брати практично немає звідки. Тому оператори йдуть на різні хитрощі з тарифами, приховують реальну вартість розмов, вводять додаткові умови й платежі. Кажучи іншими словами — всіляко змушують витрачати абонентів більше, ніж останнім би хотілося.

Чи дорого ні?

Працюючи в сфері мобільного зв'язку, постійно вислуховуєш нарікання, мов який в нас дорогий зв'язок, оператори взагалі, вибачите на слові, знахабніли, коли вже тарифи нарешті — то знизять, й інші нісенітниці.

Хоча це й логічно, адже народ, який звик їздити «зайцем» у громадському транспорті, мати офіційну зарплату нижче прожиткового мінімуму й при цьому їздити на новенькій іномарці, купувати речі на розкладках «усе за гривню» й юрбами ломиться в магазинчики під вивіскою «Все за 8», вимагати субсидій і дотацій — не змінити. Менталітет, що впевнено розвивався в епоху недосоціалізму не самовикоріниться. Пройде ще не один десяток років, і лише після зміни кількох поколінь ми, нарешті-то, зможемо повністю відкинути стереотипи, і перестанемо вимагати дешевого замість якісного. Саме так це найбільш яскраво відрізняє нас від західноєвропейських сусідів.

Для того щоб з’ясувати реальне становище справ, і довідатися, наскільки дорого обходяться дзвінки українцям, ми задали запитання щодо доступності мобільного зв'язку в Україні представникам операторів, а також провели опитування серед відвідувачів на сайті.

Результати опитування

Серед інших варіантів відповідей фігурували наступні:

 • Недорогі, але обманюють абонентів на кожному кроці.
 • А в нас є послуги??? Я бачу тільки лаги, за які ми платимо непомірно великі гроші, і це так! Не бійтеся визнати!
 • Які лаги? Де ти їх побачив? В Україні дуже якісний стільниковий зв'язок.
 • Оператори охр***ли.
 • Внутрішньомережеві дзвінки — дешеві, зовнішньомережеві — дорогі, якщо тариф на всі напрямки однаковий — виходить внутрішньомережеві невиправдано дорогі.
 • Треба вибирати оптимальні пакети.
 • Доступні, за моєї зарплатні.
Як бачимо, голоси в опитуванні розділилися таким чином:

Виходячи із цих даних, виходить, що кожен четвертий опитаний, незадоволений вартістю послуг мобільного зв'язку. І лише кожен сьомий визнає вартість послуг низькою. Але при цьому потрібно врахувати, що опитування охоплює лише Інтернет-аудиторію, а, як відомо, статок співгромадян, що мають доступ до мережі, на порядок вище, ніж українців, які не мають доступу до всесвітньої павутини.

Відповіді операторів

Для того щоб почути думку представників українських операторів мобільного зв'язку, з приводу вартості дзвінків, ми задали їм наступне запитання:

Як ви вважаєте, мобільний зв'язок в Україні дорогий чи ні? Всі експерти говорять, що в Україні мобільний зв'язок один з найдешевших в світі, наші ж абоненти із цим категорично не згідні й вимагають ще нижчих тарифів. У чому причина таких розбіжностей?

«МТС-Україна»

voytovich.jpgВідповідав Влад Войтович — провідний експерт зі зв'язків з громадськістю, компанії  «МТС-Україна»

Тарифи на українському телекомунікаційному ринку, дійсно, одні з найнижчих в світі. Є кілька причин, чому так склалося. По-перше, зіграла роль досить жорстка конкуренція, викликана як великою кількістю гравців на ринку, так і агресивним демпінгом цін. З іншого боку, тільки зараз з'явилася тенденція, коли споживач у своєму виборі став віддавати перевагу кращому співвідношенню ціни до якості, а не тим послугам, які найбільш дешеві, але не відрізняються високою якістю.

Як доказ своїх слів, Влад Войтович надав порівняльну таблицю тарифів найбільших Європейських операторів:

«Київстар»

Відповідав Сергій Товстенко-Забєлін — провідний спеціаліст зі зв'язків зі ЗМІ компанії «Київстар»

В Україні ціни на мобільний зв'язок — практично найдешевші в Європі

У таблиці зазначено середні витрати абонента на мобільний зв'язок на місяць.

Країна
Оператор
Населення
млн. чол.
ARPU $
1Q 2008
Австрія T-Mobile 8,1 42,7
Бельгія Mobistar (Orange) 10,3 53,1
Великобританія Orange 60,2 50
Швеція Telenor   /   Vodafone 8,9 46,1
Tele2 32,2
Норвегія Netcom 4,5 62,4
Франція Orange 60,4 52,4
Україна Київстар 46,0 8,2
 • ARPU 8,2 долари США на місяць на 1 абонента.
 • За середньої заробітної плати в Україні 1700 грн, вартість послуг зв'язку — 40 грн — цілком адекватна ціна.
 • І це за загального росту інфляції (близько 20%) і цін.
 • У недавньому дослідженні росту цін в Україні було відзначено, що мобільний зв'язок — єдина галузь, де ціни не зростають.

 За світовими нормами, якщо показник ARPU становить менш 10$, то оператор працює зі збитками

Зворотний бік медалі

Згідно з наданими операторами даними, виходить, що тарифи в Україні дійсно мізерні, а середньомісячні витрати абонентів ще менші. Але з іншого боку, з огляду на те, що середній рівень зарплат в країні становить 1700 гривень, то шляхом нескладних математичних дій можна підрахувати, яку частку свого доходу витрачає українець на зв'язок.

Країна
Середня зарплата, євро
Частина зарплати, витрачена на моб. зв'язок
Норвегія 2000 ≈ 2,2%
Великобританія 2000 ≈ 2%
Україна 250 ≈ 2,5%
Підведемо підсумки

2,5% — саме таку частину своїх доходів, витрачає середньостатистичний українець на бездротове спілкування. Це не багато, і не мало, це середньосвітовий показник. Але от чи стільки отримує український абонент за свої 2,5% зарплати, як європеєць? Природно, ні.
От звідси й «ростуть ноги» у розмов про дорожнечу. Виходить, що ніби в Україні тарифи й нижчі, але нижчі у двічі-тричі, а от зарплата менша європейської у вісім разів.

Тільки от це не провина операторів, ціни на зв'язок у них більш ніж адекватні. Проблему необхідно шукати в низькому рівні доходів наших співгромадян, що вирішується, але занадто повільними темпами.

Джерело: Мабіла
Автор: Сергей Колосков
Коментарі
Irop 19.10.2008 00:06

Сюди ще можна віднести, що витрати в Україні теж нижчі, ніж в Європі (зарплата і т.д.)Так що не так вони вже страждають, особливо КС


Unganga 21.10.2008 10:50

...Не надо было так много букаФФ. Всю статью можно и нужно было сократить до одного абзаца с двумя табличками. ...Вышло сочинение школьника, которому надо было добрать количество текста.


Glavred 23.10.2008 20:16

Unganga, да, действительно, слишком много букафф, нужно было сократить. Также нужно ещё сократить "Войну и мир" Толстого, ишь блин, расписался мужик, долго читать...


Ви хочете залишити коментар?
Тільки зареєстровані й авторизовані користувачі можуть залишати коментарі
Зареєструйте «Мабіла.Паспорт» або авторизуйтесь, якщо Ви вже зареєстровані.
Этот материал на русском языке Підписатися RSS
Якщо у вас є зауваження, доповнення, побажання, або ви виявили неточність у цьому матеріалі — повідомте редакцію.
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст та натисніть Ctrl+Enter для того, щоб повідомити про це редакцію
Пошук
 

Останні новини

Актуальні теми

Мабила.Маркет.Рейтинг

Рейтинг мобильных телефонов по версии торговой системы «Мабила.Маркет»

1.

Про проект · Зворотній зв`язок · Експорт новин · Архів новин · Підписка на новини · Правова інформація

Русскоязычная версия |  Україномовна версія 

© «Мабіла», 2006—2011.
Усі права захищено.

bigmir)net TOP 100